Pandemi Dönemi Başarılı Markaların İzlediği Strateji

Hiçbir marka, böyle bir dönem yaşayacağını tahmin edemezdi ve hazır değildi. Son 2 sene başarılı firmalar “uyum sağla, doğaçlama yap ve sorunların üstesinden gel” fikri ile yönetildi. Tüketicilerin hisleri, endişeleri, duyguları değiştikçe markalar da buna uyum sağladı. İnsanların Tepkilerini en çok dinleyen ve gözlemleyen, programlarını yeni dünyalarına adapte eden, karar verip hızla harekete geçen markalar başarılı oldu.

Lovwmarks’ın yaratıcısı Kevin Roberts’in gözlemlerine göre başarılı olan markalar ingilizce’de “3H” ile ifade ettiği 3 unsuru kullananlar başarılı oldu. İnsanlık, tevazu ve mizah (humanity, humilty, humor). Bu markalar mütevazı bir şekilde yollarına devam etti, insanların yaşadığı zorlukları insanı bir şekilde fark etti, mekanik bir şekilde değil. Bunu mutluluk ve neşe ile yaptılar. İnsanların hayatlarında çok fazla problem olduğunun bilincindeydiler ve hayatlarına biraz aydınlık/ ışık getirmek zorunlardı. Bunu da o üç unsur ile yaptılar.

Ayrıca, zorlu bir sürecin üstesinden geçen insanlar 4 unsur arıyorlar, güvenlik, sosyallik, görünüm ve sürdürülebilirlik. Bu çerçevede faaliyet gösteren markalar bu çılgın dünyada başarılı oluyor ve olacak.