Google AdWords Nasıl Çalışır?

Google AdWords Nasıl Çalışır?

Daha önceki blog yazımızda,Google AdWords reklamlarında “nasıl üst sıralara çıkılabiliriz” sorusunun cevabını incelemiştik.Bugün,Google Adwords reklamlarının nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilmek için Google AdWords reklam sisteminin önemli kavram ve terimlerini ele alacağız.

Google Adwords reklamcılığı,markaların doğru zamanda ve doğru yerde hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayarak,bu sayede reklam bütçelerini doğru yönetmelerine katkıda bulunan bir sistemdir.Google AdWords reklam verme,reklamların Google arama sonuçlarında gösterilmesi için anahtar kelimelerin belirlenmesi ve bu kelimeler için açık artırmada tıklama başına ödenmek istenen en yüksek maliyetin tespiti üzerine kurulu bir sistemdir.

Anahtar Kelime Seçimi

Google AdWords reklamcılığında,reklam verenin ön plana çıkarmak istediği ürün veya hizmeti belirten kelime veya kelime öbeklerine anahtar kelime denilmektedir.Reklam verenler doğru anahtar kelimeleri belirleyerek kullanıcıların arama sonuçlarında reklamlarını görüntülemesini kolaylaştırabilir.

Doğru anahtar kelimeleri seçmek sitenizin içeriğine göre değişen bir süreçtir.Google AdWords reklam vermede anahtar kelime seçme sürecinde dikkatli olunması gerekmekte ve herkesin arayabileceği genel içerikli anahtar kelimelerden kısa vadede kaçınılmalıdır.Google AdWords reklam vermede genel kapsamlı anahtar kelimeleri kullanarak üst sıralara gelebilmek çok zordur.Bu nedenle anahtar kelimelerinizi keskin sınırlarla belirlemeniz ve markanızı en üstte çıkarabilmeniz için anahtar kelimelerinizi araştırmanız,hangi kelimelerin çoğu internet kullanıcıları tarafından aranacağını bilerek hareket etmeniz gerekmektedir;çünkü belirlediğiniz anahtar kelimelerin, arama yapan kullanıcıların arama terimleriyle ilintili olması reklamlarınızın hedef kitlenize gösterilmesini tetikleyecektir.

Açık Artırma 

Aranan terim ile anahtar kelimesi eşleşen reklam verenler açık artırmada yer alır ve açık artırma her arama yapıldığında yeniden gerçekleşen bir süreçtir.Açık artırma sistemi reklam sıralamalarının ve her bir reklam verenin Tıklama Başına Maliyet(TBM)’lerinin belirlenmesini sağlar.

Google AdWords reklamlarınızın üst sıralarda yer alması ise,sadece tıklama başına ödenmek istenen en yüksek tutar(Maksimum TBM) ile belirlenmez.Kalite puanı,reklam sıralaması gibi kavramlar da Google AdWords reklamlarınızın üst sıralara taşınmasına katkı sağlar.

Kalite Puanı Ne Demek?

Kalite puanı:Reklam,reklam grubu ve açılış sayfası gibi öğelerin,kullanıcıların gerçekleştirdiği aramalarla ne kadar alakasının olduğu belirler.

Kullanıcıların tıklama olasılığı kalite puanını etkiler ve diğer reklamverenlerle olan sıralamanızı tayin eder.Daha öncede açıkladığımız gibi,Google AdWords reklamlarında bir en düşük kalite puanı olarak belirtilirken,10 en yüksek kalite puanı olarak sıralandırılır.Bu nedenle,Google AdWords reklamlarından etkin bir şekilde yararlanmak isteyen firmaların kalite puanlarını 7 ve üzerinde tutmaya özen göstermeleri önerilir.

Reklam Sıralaması Nedir?

Reklam sıralaması,kalite puanı ve teklif tutarı göz önünde bulundurularak hesaplanılır.Reklam sıralaması,Google Adwords reklamlarının Google arama sonucu sayfalarında gösterildiği konumu ifade eder.

Reklam sıralaması hesabının formülü şu şekildedir:

Reklam Sıralaması=Kalite Puanı.Teklif

Google AdWords reklam sıralaması, yukarıdaki formüle dayandırılarak,kalite puanının ve teklif tutarının çarpılması ile hesaplanır.

Reklam verenin bir tıklama başına ödediği nihai tutar(gerçek TBM) ise,bir alt sırada yer alan rakibinin önüne geçmek için ödemesi gereken minimum tutarı ifade eder.

Gerçek TBM şu şekilde hesaplanır.

Gerçek TBM=(Bir alt sıradaki rakibin reklam sıralaması/Kalite Puanı)+0.01₺

Gerçek TBM formülü şunu ifade eder:
TBM hesaplanırken sıralamada sizden sonra gelen reklam verenin ücretinin üzerine 1 Kuruş eklenir ve sizin gerçek TBM oluşur.

Açık Artırma Sistemi Verimli Mi?

Anahtar kelimeleri belirleyerek gerçekleştirilen Google AdWords reklam sistemi,rekabet düzeyinde ve yatırım avantajlarında endüstrilere göre farklılık göstermektedir.

Doğru anahtar kelime seçimi ile etkili reklam metinleri oluşturulduğunda,Google AdWords reklamları farklı alanlarda faaliyet gösteren farklı ölçekteki şirketler için içinde bulunduğumuz dijital pazarlama çağında bir gerekliliktir ve son derece verimli bir internet reklamcılığı platformudur.