Google Reklamlarınızın Verimini Arttırmak

Online Reklamlarınızın Etkinliğini Artıracak Tüyolar

Etkili ve düşük maliyet avantajlarıyla birkaç yıldır reklamverenlerin tercih sebebi haline gelen Google Görüntülü  Reklam Ağı(Display Reklamlar)IAB Türkiye verilerine göre,
2014 yılı toplamında da 520 milyon TL’ye ulaşarak Display Reklamlar kategorisinde en büyük artışı 353 milyon TL ile gösterim ya da tıklama bazlı reklamlarda yaşayarak popülaritesini korudu.

Google Görüntülü Reklamların eski etkisinin kalmadığına dair bir takım spekülasyonlar öne sürülse de teknolojinin ve online reklam dünyasının gelişimine parelel olarak banner reklamlar farklı özellikler kazanmaya ve zenginleştirilmiş görseller,ilgi çekici ve hareketli tasarımlar sunan avantajlarıyla hedef kitlede algıda seçicilik ve hedefli reklam yoluyla farkındalık yaratarak markaların rekabetini üst seviyeye taşımaya devam etti.

Google Görüntülü Reklamlara dair ortaya konulan araştırma verileri display reklam sektörünün her geçen yıl biraz daha büyüdüğünü ve geliştiğini kanıtlıyor.Reklamverenlerin banner reklamlara yapmış olduğu yatırımların her geçen yıl biraz daha artması da bu verileri doğrular nitelikte.

Hedef kitlenin dikkatini kolayca çeken ve satışları artıcı avantajlarıyla öne çıkan Google Görüntülü Reklam Ağının firmalar için neredeyse zorunlu hale geldiği günümüz online reklam dünyasında, display reklamların etkin olması da bu reklamlara yatırım yapan firmalar açısından büyük bir önem taşıyor.Marka bilinirliğinizi artıracak ve online satışlarınızın yükselmesine yardımcı olacak display reklamların etkinliğinden faydalanabilmeniz için Reklam Kalemi ajans olarak sizler için birkaç küçük tüyoyu sunuyoruz.

İçerik ağırlıklı display reklamların etkisinden yararlanın

Bilinenin aksine içerik ağırlıklı display reklamlar daha çok tıklanma oranı alıyor.

Genellikle banner reklamlar denilince şirketlerin aklına görseller,grafikler ve hatta sadece görsellerden ve call to action’dan ibaret online reklamlar geliyor.Aslında bilinenin aksine içerik ağırlıklı display reklamlar daha çok tıklanma oranı alıyor.Ürün hakkında bilgilendirici ve yararlı içerikler sunan Google Görüntülü Reklam Ağı marka bilinirliğini ve online satışları artırmada daha etkin rol oynuyor.

Gerçek ve tutarlı bir teklif sunun

Call to action(CTA)kullanırken sunduğunuz fırsat ya da teklifin geçerli ve tutarlı olması gerekmektedir.

Display reklamlarda call to action’lar(CTA) kullanıcıların reklama tıklamasını sağlamak için sıklıkla kullanılıyor;ama CTA kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus geçerli ve tutarlı bir teklif sunmak. CTA’yı sadece kullanmış olmak için geçerli olmayan bir teklif ile sunarsanız banner reklamlarınızı tehlikeye atarsınız.Bilinçsiz bir şekilde CTA kullanımı markanızın inandırıcılığını ve imajını sarsar ve Google Görüntülü Reklam Ağından istediğiniz sonucu alamazsınız.

Kaliteli ve etkileyici bir içerik ile hazırlanan banner reklamlar CTA kullanılmadan da kullanıcıları tıklamaya yönlendirebilir.Bu nedenle CTA kullanırken sunduğunuz fırsat ya da teklifin geçerli ve tutarlı olması gerekmektedir.

Doğrudan fiyat bilgisi paylaşmayın

Yapılan incelemeler banner reklamlarda doğrudan fiyat bilgisini paylaşmanın kullanıcılarda olumsuz bir algı yarattığını ispat ediyor.

Google Görüntülü Reklamların birçoğunda doğrudan fiyat bilgisinin paylaşıldığını görürsünüz.Aslında araştırma verileri,kullanıcıların dikkatini çekmek için yapılan bu uygulamanın doğru olmadığına işaret ediyor.Banner reklamlarda paylaşılan çok düşük fiyat bilgisi ürünün veya hizmetin kalitesi ile ilgili kullanıcılarda olumsuz algı yaratırken,çok yüksek fiyat bilgisi paylaşımı da reklamı tıklamaktan vazgeçmelerine neden oluyor.Bu nedenle display reklamlarda doğrudan fiyat bilgisini paylaşmak önerilmiyor.

Display reklamlarda ücretsiz ürün, hediye ya da promosyon bilgisi vermek

Google Görüntülü Reklam  yatırımlarınızın yüksek dönüşüm elde etmesi için ücretsiz ürün,hediye ya da promosyon bilgilerini banner reklamlarınızın içeriğine dahil etmeniz önem taşıyor.

Geleneksel ve dijital reklamlarda olduğu gibi display reklamlarda da hedef kitleye yönelik ücretsiz ürün,hediye ya da promosyon vermeye yönelik iletişim faaliyetlerini reklam kampanyanıza dahil etmeniz marka bilinirliğinizi artırmak ve marka imajınızı geliştirmek açısından önem taşıyor.Banner reklamlarınızın etkisini artırarak daha yüksek tıklanma oranlarına ulaşabilmek için reklam içeriğinize ücretsiz ürün fırsatı sunduğunuzu,promosyonlarınızın detayını ve kampanya bilgileri gibi bir takım önemli faaliyetleri eklemeniz öneriliyor.

 

Görüntülü Reklam Ağı

Google Görüntülü Reklamlar (Display Reklamlar) Neden Önemli?

IAB Türkiye verilerine göre,display reklam yatırımları 2014 yılı toplamında 520 milyon TL’ye ulaştı ve Google Görüntülü Reklamlar (display reklamlar)kategorisinde en büyük artış 353 milyon TL ile gösterim ya da tıklama bazlı reklamlarda görüldü.

Gelişen teknoloji ile birlikte dijital pazarlama stratejilerinin olmazsa olmazı haline gelen display reklamlar,online reklam dünyasında her gün biraz daha fazla etkili bir rol üstlenmeye başladı.

IAB Türkiye verilerine göre, 2014 yılı toplamında 520 milyon TL’ye ulaşan görüntülü reklam ağı yatırımları,kendi kategorisinde en büyük artışı 353 milyon TL ile gösterim ya da tıklama bazlı reklamlarda yaşadı.

Dijital dünyanın hızla gelişmesi dijital pazarlama stratejilerini de dönüştürmeye başladı.Geride bıraktığımız yıllarda birçok reklamverenin yüzünü güldüren display reklamlar,etkili ve düşük maliyet avantajlarıyla  reklamverenlerin tercih sebebi haline geldi.

Diğer adıyla banner reklamları olarak bilinen display reklamlar teknolojinin gelişimine bağlı olarak farklı özellikler kazandı.

Display reklamlar türkçesi Görüntülü Reklamlar yani diğer adıyla banner reklamlar,şirketlerin online satışlarını ve marka bilinirliğini artırdığı için şirketlerin dijital pazarlama stratejileri arasında yer alıyor. Reklam Kalemi ekibi olarak,display reklamların etkinliğini ve neden dijital pazarlama stratejisinde yer almasının  gerektiğini sizler için inceledik.

Algıda seçicilik ve hedefli reklam

Banner reklamlar,hedef kitle tarafından daha kolay algılanma avantajı ve retargeting(yeniden hedefleme) gibi uygulamalarından yararlanma ayrıcalığı sunuyor.

Display reklamlar, hedef kitleye kolay ulaşılabilirlik özelliğine sahip olması ve diğer reklam stratejilerine oranla daha kolay görünürlük elde etmesiyle reklamverenlerin tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Display reklamlar,retargeting(yeniden hedefleme) gibi uygulamalardan yararlanarak kullanıcıların dijital izlerini sürüyor.Markaların internet sitesine gelip,ürün satın almadan siteden ayrılan kullanıcılara,farklı kanallar aracılığıyla ürünlerini tanıtma fırsatını yaratan retargeting teknolojisi ile banner reklamlar etkinliğini her geçen gün biraz daha fazla artırıyor.Zenginleştirilmiş görseller,ilgi çekici ve hareketli tasarımlarıyla hedef kitlede algıda seçicilik ve hedefli reklam yoluyla farkındalık yaratan display reklamlar,böylece banner reklamların dönüşüm oranları da artırıyor.

Display reklamların etkisi artıyor

Araştırma verileri,display reklamların etkisini her geçen gün biraz daha fazla artırarak büyüdüğünü ortaya koyuyor.

2012 yılında yüzde 26 oranında büyüyen banner reklamlar,2013 yılında yüzde 18 ve 2014 yılında yüzde 26 oranlarındaki yükselişi ile dikkat çekiyor.Araştırma verileri incelendiğinde display reklamların dijital pazarlama sektöründeki etkinliğini artıracağı görülüyor.

Display reklamlardan yararlanma oranlarına dair verileri ve reklamverenlerin display reklam yatırımlarına yönelik artan harcamalarını dikkate aldığımızda,hedef kitlenin dikkatini kolayca çeken ve satışları artıcı avantajlarıyla öne çıkan display reklamların firmalar için zorunlu hale geldiğini ve 2015 yılı boyunca da banner reklamlara yönelik yapılacak yatırım oranlarında büyüme kaydedileceğini gözlemliyoruz.

Teknoloji ile parelel büyüyen display reklamların etki alanı genişliyor

Görünürlük oranı artan display reklamlar,günümüzde tabletlerde ve akıllı telefonlarda da etkinliğini kanıtlıyor.

Gelişen teknoloji ile eş zamanlı olarak  büyüyen display reklamların etki alanı büyüyor.Şirketlerin dijital platformlardan yeni yararlanmaya başladığı yıllara nazaran display reklamlar artık çok daha fazla etki alanına sahip.Eskiden sadece masa üstü bilgisayarlarda kullanılan banner reklamlar,günümüzde artık tabletler ve akıllı telefonlarda da etkinliğini kanıtlıyor.Böylece banner reklamlar görünürlük oranını artırarak  global firmaların tercihi haline geliyor.

Firmaların marka bilinirliğini ve online satışlarını artırmak için teknoloji ile parelel olarak her geçen gün biraz daha fazla gelişmiş seçenekler sunan display reklamlardan yararlanması, markaların dijital pazarlama stratejileri açısından büyük önem taşıyor.Bu nedenle firmaların,display reklamların kolay algılanma ve hedefli reklam gibi avantajlarını göz ardı etmeleri halinde  kaybedeceklerini bilmeleri gerekiyor.