Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Google adwords’ün işi potansiyel müşteriler internette verdiğiniz hizmet ile ilgili aramalar yaparken web sitenize ulaşmalarını sağlamaktır. Potansiyel müşterilerin internette arama yaparken kullandıkları kelimeler/kelime öbekleri anahtar kelimeler olarak adlandırılır. Verdiğiniz hizmet ile ilgili anahtar kelimelerin özenle seçilmesi gerekmektedir. En İyi sonuçları elde etmek için bu anahtar kelimeler reklam içeriği ile alakalı olmalıdır. Anahtar kelimeleriniz bir kullanıcının Googe’da arama yaparken kullanabileceği terimlerle ne kadar alakalı ve benzerse reklamınızın potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekme olasılığı o kadar yüksektir.

İyi anahtar kelimeleri nasıl seçeceğiz?
İşimiz için en doğru anahtar kelimeler hangileri?

Öncelikle 2/3 kelimelik anahtar kelimeler kullanın. Elbette anahtar kelimeler tek bir kelimeden oluşabilir ama fazla genel olursa gereksiz tıklama alırsınız. Dolayısıyla gereksiz yere maliyetlenirsiniz.

Ürünleriniz ve hizmetleriniz için doğru anahtar kelimeleri bulmak için müşterileriniz gibi düşünmeye başlayın. Spor kıyafetleri sattığınızı varsayalım. Yeni müşterileriniz nasıl arama yaparlar? “Spor” doğru bir anahtar kelime midir? ya da “kıyafet” bu iki anahtar kelime de oldukça geniş anlamlıdır. Mesela “spor” yazan kişi izleyemediği maçın sonucunu öğrenebilmek için bir spor sitesi arıyor olabilir, peki “kadın spor kıyafetleri”, “büyük beden spor kıyafetleri” nasıl? spesifik değil mi? Anlam kaymıyor.

İkinci olarak, muhakkak negatif anahtar kelimeler kullanın, Google Adwords, reklamınızın hangi kelimelerde görüntüleneceğini sağlayabildiği gibi hizmetinizle alakası olmayan kelime ya da kelime öbeklerinde reklamlarınızın görüntülenmemesine olanak tanır. Bu sizin elinizdedir.Az evel ki örnekten devam edelim. Sattığınız spor kıyafetleri kaliteli ise yani ucuz değilse reklamalrınızın “ucuz kadın spor kıyafetleri” anahatar kelimelerinde görüntülenmesi doğru olmayacaktır. Bu şekilde arama yapan kulşlanıcılar belli ki kaliteden ziyade ucuzluğa önem veriyorlar. Bu kullanıcılar sizin hedef kitleniz değildir. Çocuklar için sattığınız bir ürün yok ise, “çocuk spor kıyafetleri” anahtar kelimesi ile arama yapan kullanıcıda sizin hedef kitleniz değil. Biliyorsunuz ki her tıklamada maliyetleniyorsunuz negatif anahtar kelimelerinizi doğru seçmelisiniz. Bu durumda çocuk ve ucuz anahtar kelimeleri negatif anahtar kelime olarak eklemeliyiz.

Muhakkak anahtar kelime aracını kullanın, reklamlarınız için anahtar kelime listeleri oluşturmak söz konusu olduğunda kendi deneyimlerinize dayanarak bir çok anahtar kelime bulabilirsiniz, ancak sizin oluşturduğunuz anahtar kelimeler müşterilerinizin kullandığıu anahtar kelimelerin tümünü içermiyorsa satış fırsatlarını kaçırabilirsiniz.Google’ın ücretsiz ve kullanımı kolay anahtar kelime aracından yardım alabilirsiniz. Anahtar kelime aracına hesabınızın raporlar ve araçlar bölümünden ulaşabilirsiniz.Bu sayede yeni anahtar kelimelerin yanı sıra potansiyel negatif anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olur.

Artık işletmenize daha fazla dikkat ve daha fazla müşteri çekebilirsiniz!