Analytics ve AdWords

Google AdWords ile reklam çalışmasına başladıktan sonra reklam yoluyla web sitenize giriş yapan ziyaretçilerin nasıl davranış sergilediğini incelemek için AdWords hesabınızı Gooogle Analytics ile bağladınız. Sonrasında bize, Analytics’te yer alan AdWords raporundaki tıklama sayısının AdWords’den gelen ziyaret sayısıyla neden farklılık gösterdiğini sormaya başladınız. Gelin birlikte bazı sebeplerine göz atalım.

Tarih aralıklarına Dikkat!
Belli bir tarih aralığını kontrol ediyorsanız AdWords hesabınızı Google Analytics’e nezaman bağladığınızı doğru hatırlamalısınız. Üstelik Google AdWords verileri, raporunuzu görüntülediğiniz anda Analytics’e aktarılır.

Birden çok AdWords hesabını eğer aynı Analytics hesabına bağlarsanız raporlar birbirine karışır.
Herbir AdWords Hesabı için özel Google Analytics kullanmanızı öneririz.

Filitreler
Filitreler Google Analytics raporlarınızdan bazı verilerin kaldırılmasına sebep olabilir.

Tıklamalar ile ziyaretler birbirinden farklıdır
Google AdWords Tıklamaları Google Analytics ise ziyaretleri sayar. Hizmetinizle ilgilenen bir kişi reklamınızı 2 defa tıklarsa, AdWords 2 tıklama sayarken Analytics 1 ziyaret sayar.

Geçersiz Tıklamalar
Kötü amaçlı yazılımlarla reklamlarınızın defalarca tıklanması durumunda biliyorsunuz ki AdWord geçersiz tıklamaları filitreler ve maliyetlenmezsiniz. Ancak Analytics her ziyareti saymaya devam eder.

AdWords hesabınızdaki URL’leriniz için otomatik etiketlemeyi devre dışı bırakmış olabilir misiniz?

Açılış sayfanızın farklı bir sayfaya yönlendirilmediğinden emin olun. 

Maddeleri kontrol ettikten sonra hala bazı sorunlar yaşıyorsanız birlikte kontrol edebiliriz.