Facebook Sayfanızın İlgi Çekmesi İçin Yapmanız Gerekenler

Google reklam vermek istiyorsunuz ancak web siteniz yok, olsun facebook sayfanızla da Google’da reklam çalışması yapabilirsiniz.

Zaten artık günümüzde hemen hemen her markanın Facebook sayfası bulunmaktadır. Markalar için Facebook sayfalarının beğeni sayısı hem prestij hem de dijital pazarlama için oldukça önemlidir. Aynı zamanda etkileşiminde önemli olduğu bu mecrada markanız ve hedef kitleniz arasında duygusal bağ kurabilmek için doğru strateji şart!
Facebook sayfanızın etkileşim oranını arttırmak yani ilgi çekiciliğini arttırmak için dikkat edilmesi gereken hususlar.

1)En yüksek etkileşim fotoğraf paylaşımlarında
Facebook’ta etkileşim alan iletiler arasında %93 oranla fotoğraf iletileri en ön sıradadır.  İstatistiklere göre fotoğraf iletileri sadece yazı iletilerine göre %53 daha fazla beğeni, %14 daha fazla yorum,% 84 de daha fazla tıklama alıyor. Yine istatistiklere göre Facebook fotoğraf iletileri ortalama bir iletiye göre % 120, fotoğraf albümleri de % 180 daha fazla etkileşim alıyor.

2) Daha kısa postlar yüzde 23 daha çok etkileşim alıyor.

Facebook sayfanıza girdiğiniz iletiler, karakter sayınız azaldıkça anlaşılır oldukça etkileşimi artığını gözlemledik. 250 karakterden daha kısa olduğunda herhangi bir iletiden ortalama yüzde 60 daha fazla etkileşim alıyor. Hatta bu sayı 80 karakter olursa  %66 daha fazla etkileşim alıyor.

3) İletilerde smiley, ifade kullanmak yorumları %35 arttırıyor.

Facebook iletilerinde kullanılan smiley işareti sadece daha fazla yorum almanızı değil, aynı zamanda iletilerin  %35 daha çok paylaşılmasını da sağlıyor. Smiley içeren iletiler, içermeyenlere oranla yüzde 57 daha fazla beğeni alıyor.

4) Perşembe ve Cuma günleri etkileşim yüzde 18 daha fazla.

Hafta sonuna yaklaştıkça insanlar daha çok Facebook’ta vakit geçiriyorlar.

Facebook’ta etkileşimin % 86′sı Pazartesi ve Cuma günleri arasındayken, Perşembe ve Cuma günleri etkileşim tavan yapıyor. Pazartesi ve Çarşamba günleri arasında etkileşim oranı ortalamanın %3,5 altına düşüyor. Cumartesi ise ortalamanın yüzde 18 altında. Burada unutulmaması gereken noktaysa etkileşim oranları sektöre göre farklılık gösterebilir.

Facebook satfanız üzerinden Google’da reklam çalışması yapmak isteyenlerdenseniz bu hususlara dikkat etmenizde fayda var.