Google Adwords Gelişiyor

Sunduğu fırsatlarla reklam verenlerine sayısız avantaj sağlayarak rakiplerinin arasından kolayca sıyrılmalarını sağlayan Google AdWords,2015 yılında da özelliklerini yenilemeye ve ayrıcalıklı seçeneklerini geliştirmeye devam ediyor.

Daha önceki yazılarımızda,hiçbirimizin kayıtsız kalamadığı teknoloji rüzgarından pazarlama dünyasınında nasibini aldığını ifade etmiştik.Bu çağın ihtiyaçlarına,teknolojik ilerlemelerine ve hedef kitlelerini oluşturan kuşak segmentlerinin özelliklerine gözlerini kapatan şirketlerin ise başarılı olmasının imkansız olacağından söz etmiştik.

Dijital pazarlama stratejilerinin en çok öne çıkan iletişim faaliyetlerinden birisi olan Google AdWords reklamcılığının,markalara doğru zamanda,doğru hedef kitlelerine ulaşma ayrıcalığını sunarak reklamverenlerinin,reklam harcamalarını etkili bir şekilde yürütmelerine olanak tanıdığını belirtmiştik.

Geride bıraktığımız yıllarda birçok reklamverenin yüzünü gülderen Google AdWords reklam verme,2015 yılı boyunca da yoğun bir talep görmeye devam edecek;çünkü neredeyse Google AdWords reklam vermenin avantajlarını fark eden her firma,dijital reklam bütçelerini artırarak Google AdWords reklamcılığına yönelmeye başladı.

Google AdWords reklamcılığında,verinin değerinin artması,hedefli reklam seçeneklerinin genişlemesi,kaliteli görsel ve profesyonel reklam ağı özelliklerinin ilerlemesi gibi birçok konuda gelişme kaydedilmesi bekleniyor.

Şirketlerin arama motorları sonuçlarında daha iyi geri bildirimler  almasını sağlayarak,Google arama sonuçlarında hızla yükselmelerini sağlayan Google AdWords reklamcılığını, 2015 yılında öne çıkacak gelişmelerini inceleyerek ele alalım.

Verinin Değeri Artacak

Google AdWords reklam vermenin en temel  ayrıcalıklarından bir tanesinin de ölçülebilir,güvenilir ve esnek veriler sağlaması olduğuna değinmiştik.

Google AdWords,reklamlarınızı kaç kişinin fark ettiğini bildiren,sizi arayanların ve web sitenizi ziyaret etmek isteyenlerin yüzdesini gösteren bir reklam ağıdır.Google AdWords izleme araçları vasıtasıyla web sitenizde gerçekleşen fiili satışları sizlere sunar.Google AdWords reklamcılığı,ayrıca size hesabınıza giriş yaptığınız anda reklamlarınızın sergilediği performansı ve tüm önemli istatistikleri ve rakamları listeleyen aylık bir özeti de gösterir ve böylece  reklamverenlerin bu raporları bir sonraki kampanyalarında analiz etmelerine olanak tanır.

Google AdWords reklam verme,diğer reklam türlerine oranla firmaların hedef kitlesini kampanyaları hakkında daha kolay bilgilendirmelerine yardımcı olur.Hedef kitleyi belirtilen ürün veya hizmet hakkında daha detaylı içerik ve verilere ulaştırabilmek için başka bir sayfaya ya da web sitesine yönlendirir.Bu hizmeti aracılığıyla markaların,hedef kitlelerinin kampanya hakkında aydınlanmalarını sağlayarak etkili sonuçlar elde eder.

Dijital reklam faaliyetlerinin başarıya ulaşabilmesi için, Google AdWords reklam verenlerine 2015 yılı boyunca da güncel,çeşitli ve tutarlı veriler sunmaya devam edecek ve hatta verinin değeri daha çok artacak.

Hedefli Reklamlar

Google AdWords reklam vermenin kullanıcılarına,reklamlarını anahtar kelimeler ve yönetilen yerleşimler ile hedefleme seçeneğini sunduğunu,Google AdWords reklamlarınızın hangi web sitelerinde ve coğrafi alanlarda yer alacağını belirleyerek geleneksel mecralara oranla çok daha etkili ve hızlı sonuçlar elde edebileceğinizi daha önceki yazılarımızda açıklamıştık.

Google AdWords reklamcılığı,anahtar kelimeleri girerek,sunduğunuz türde ürün ve hizmet arayan hedef kitlelere ulaşmanızı sağlar ve bu sayede,reklam giderlerinizde ciddi oranda bir düşüş meydana gelir.

Google AdWords reklamları, Google AdWords izleme araçları vasıtasıyla  reklamverenlerinin bir sonraki kampanyalarını analiz etmelerini sağlar.Güncel ve tutarlı verilerini reklamverenleri ile paylaşır.Elde edilen verilerden yararlanılarak yapılan hedeflemeler,müşteri davranışları analizlerine ve markaların reklam ve pazarlama stratejilerine yön verir.

Reklamverenler ne kadar çok veriye sahip olurlarsa hedeflemelerde başarı ulaşma oranları da o doğrultuda artar ve daha çok veriye sahip olan reklamverenler rakiplerinin arasından daha kolay sıyrılarak başarıya ulaşır.

2015 yılında dijital medya çağı,Google AdWords reklamcılığında veri elde etme konusunda gelişmelerin yaşanacağı bir döneme girerek reklamverenlerinin sağladığı ayrıcalıkları genişletmeye devam edecek.

Kaliteli Görsel ve Profesyonel Reklam Ağı

Görüntülü Reklam Ağı,AdWords reklamları gösteren bir dizi iş ortağı web sitesinden ve belirli Google web sitelerinden (Google Finans,Gmail,Blogger ve YouTube dahil) oluşmaktadır.Mobil siteler ve uygulamalar da bu ağa dahildir.Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam göstererek,çok çeşitli ilgi alanlarına sahip müşterilerle tanışabilir,reklamlarınızı yayınlayacağınız siteleri veya sayfaları seçerek göz alıcı reklam biçimleriyle hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağında reklamlar AdWords aracılığıyla yayınlanır ve Google ağına dahil milyonlarca web sitesinde ve Youtube’da Google politikalarına uygun olarak banner ve metin reklamları şeklinde yayınlanır.

Dijital reklamlar konusunda markaların yaşadığı en büyük sıkıntılardan birisi de banner reklamlarda kullanılan videoların görüntülenmesinde yaşanılan  sorunlardır.Bu durumun temel nedenleri arasında reklamın görüntülendiği yayıncı sitede çok fazla banner veya video reklamların yer alması gösterilebilir.Diğer bir neden ise kurumsal ve alanında profesyonel olmayan ajanslarla çalışılması olarak açıklanabilir.

Google AdWords reklamcılığında yetkin ajanslar,müşterilerine kaliteli içerik sunarlar.Kalitesiz görseller ve video içerikleri marka imajına zarar verebilir.Bu nedenle şirketlerin reklamlarında kalite standartlarını ön planda tutan ve Google AdWords reklam vermede uzmanlaşmış ajanslarla çalışması gerekir.

Google AdWords,2015 yılı boyunca  banner ve metin reklamlarınızın kalitelisini artırmaya devam edecektir.Bu sebeple,2015’te internet reklamlarınızı planlarken,doğru yerde,doğru zamanda,doğru şekilde reklamınızı hedef kitlenizle buluşturmayı amaçlayan profesyonel ajanslardan yardım almanız pazarlama dünyasında devamlılığını sürdürmek isteyen markanız için yararlı olacaktır.