Google AdWords Reklam Vermek

Google reklam hizmeti veren firmalar, reklam çalışması yaparken kendileri için de “anahtar kelime planlayıcı” aracını kullanıyorlar. Anahtar kelime planlayıcı ile potansiyel müşterilerin hangi anahtar kelime ile aylık ortalama kaç arama yaptıklarını ve bu anahtar kelimeler için tıklama başına ortalama ne kadar bütçe ayırdıklarını öğrenebiliyoruz.

Örnek vermek gerekirse, “google reklam vermek” anahtar kelimesini inceleyelim.

Grafikte görüldüğü gibi, tüm Türkiye’de aylık ortalama 590 defa “google reklam vermek” diye arama yapılıyor. Aylık bazda kontrol ettiğimiz zaman Ocak ayında diğer aylara nazaran bu anahtar kelime ile arama yapan kişi sayısı bir miktar daha fazla. Google reklam vermek anahtar kelimesi için firmalar ortalama tıklama başına 11,72 TL vermeyi önermişler. Bu görülen rakam dediğimiz gibi ortalamadır. Reklam sıralamasını “kalite puanı” dediğimiz faktör etkilediği için. reklamlarını profesyonel yöneten firmaların kalite puanları daha yüksek olacağından anahtar kelime aracında gözüken maliyetten daha düşük teklifle reklamlarının görüntülenmesini sağlarlar.

Kalite puanını bir sonraki blog yazısında ele alacağız.

Reklam çalışması yaparken geri dönüşlerinizi arttırmak için hedef kitlenizi belirlemeniz çok önemlidir. Bir çok müşteri geniş hedef kitle ile daha fazla dönüş alabileceği yanılgısına düşer. Halbuki tam aksine hedef kitle genişledikçe ayıracağınız reklam maliyeti artacaktır. Bu maliyeti karşılayamayacak bir bütçeniz varsa reklam bütçeniz hızlı biter ve tahmin ettiğinizin aksi olur, geri dönüşleriniz azalır.

Yine Google reklam vermek anahtar kelimesini örnek alarak bir analiz yapaılm. Varsayalım ki Google’da reklam hizmeti veren firma şimdilik sadece İzmir’den müşteri bulmayı hedefliyor. Reklamlarını sadece izmir’e açtığını düşünürsek aynı anahtar kelime için rakamların nasıl değiştiğini birlikte inceleyelim.