Google Reklam Vermek

Google Reklam Vermek için Yapılması Gerekenler

     Google da Reklam vermek,Google ın sunmuş olduğu panelden dolayı aslında çok kolaydır. Mevcut yönergeleri takip ederek çok rahatlıkla firmanızı Google Reklamları ile buluşturabilirsiniz.Google AdWords te oturum açtıktan sonra rahatlıkla kampanyanızı,ilgili reklam gruplarınızı anahtar kelime ve reklam metinlerinizi belirledikten sonra oluşturabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken ufak nüanslar vardır. Örneğin sponsorlu alanlarda reklamlarınızın konumunu belirlemede önemli rol oynayan tıklama başı maliyetleriniz ve kalite puanlarınız dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Sadece tıklama başı maliyetlerinizi arttırarak sıralamanızı yükseltmektense kalite puanı ile birlikte bu artışı sağlamanız reklam bütçenizin korunması adına çok önemlidir. Kalite puanlarındaki artışı da, anahtar kelimeleriniz ile alakalı reklam metini oluşturarak ve o reklam metinlerinin yönlendiği sayfa ile bütünlük sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz.
Web sitenizde müşterilerinize sunduğunuz hizmetleri şayet gruplandırdıysanız,Google Reklamlarınızda da bunu yapmanız gerekmektedir.
Ayakkabı satışı yaptığınız bir web siteniz olduğunu düşünelim. Bu sitede spor ayakkabıları için ayrı,klasik ayakkabılar için ayrı ya da erkek ve kadın ayakkabıları için ayrı sayfalar oluşturduğunuzu düşünürsek.Reklam hesabınızda da bu ilgili düzenlemeyi yapmanız gerekmetedir.
Yani Spor ayakkabısı için bir reklam grubu oluşturarak,bu reklam grubu içerisine spor ayakkabısı ile ilgili reklam metni ve anahtar kelimelerinin girilmesi gerekmektedir.
Aynı çalışma diğer reklam grupları için de yapılmalıdır ki ilgili kullanıcıların karşılarına tam olarak aradığı ürünlere ait reklamların çıkması sağlanmalıdır.
Kısacası spor ayakkabı arayan kişilere klasik ayakkabı ile ilgili reklamlarımızın gösterilmemesi gerekmektedir.
Google a reklam vermek bukadar kolaysa Google reklam ajansları neden var?

     İster istemez reklamverenler bu soruyu kendilerine sorabilir.
Buraya kadar anlatılan ve yapılması gereken herşeyi yaptınız ve reklamlarınızı oluşturdunuz.
Ancak bir bukadar önemli olan ve yapılması gereken negatif anahtar kelime çalışması vardır ki bütçenizin korunması adına ve reklamlarınızın sadece potansiyel müşterilerinize gösterilmesi adına çok önemli bir çalışmadır.
Örneğin,spor ayakkabısı anahtar kelimesini yazarak reklamlarımız ile karşılaşan kişi, ikinci el spor ayakkabısı yazarakta reklamlarımızı görebilir.
İkinci el ürün satmamamıza rağmen bu sözcük negatif anahtar kelime listemizde olmadığı için reklamlarımızın gösterim ve tıklama alma ihtimali çok yüksektir. Böylelikle reklam bütçemiz boşyere harcanmış olacaktır.
Sadece ‘ikinci el’ kelimesinin eklenmesi de yeterli değildir.Bu kelimenin olabilecek tüm varyasonlarının eklenmesi gerekmektedir.
Örneğin;  2.el – 2el – ikinciel – ikinci el gibi
Spor ayakkabı çantası anahtar kelimesinin de aranma hacmi olduğu için bu kelimeden de tıklanma ihtimali çok yüksektir.
Bunuda; çanta,çantası,çantaları,cantasi,cantalari (mobil arama ihtimaline karşı türkçe karakterli hallerinin de yüklenmesi gerekmektedir) şeklinde kelimeleri ekleyerek engelleyebiliriz.
Ayakkabılarımızın sadece İstanbul içinde satışını yaptığımızı düşünelim.Böyle bir durumda da İstanbul dışındaki tüm il ve ilçelerin negatiflenmesi gerekmetedir.
Çünkü, ‘spor ayakkabı mağazası izmir’ gibi bir aramanın yapılması kuvvetle muhtemeldir.
Firmamız bünyesindeki Google ın Sertifikalı Hesap Uzmanları sizin adınıza alınması muhtemel tüm kelimeleri saptayarak negatif listenizi oluşturlar ve bütçenizi tam anlamı ile kontrol altına alırlar.
Tüm bunların yanında birlikte çalışmaya başladığımız da reklam yönetimi için ekstra zaman ayırmış olmayacaksınız. Sizin adınıza hesabınızı uzmanlarımız yönetecektir ve hesabınız sürekli dinamik kalacaktır.
Bunun faydası yazımızın başında ifade etmeye çalıştığımız kalite puanlarınızın artmasını sağlayacaktır.

Bu yazımızda Google Reklam vermek ile ilgili genel hatlarıyla bilgiler sunmaya çalıştık. Umarım sizler için faydalı olmuştur.

reklamkalemi