Web Siten Mobil Uyumlu Mu?

Web Siten Mobil Uyumlu Mu?

Yeni SEO algoritması 21 Nisan ‘dan sonra  “mobil uyumluluk” üzerine kurgulanıyor.Kısacası,web siten mobil uyumlu değilse,arama sonuçlarında alt sıralara düşebilir ve ziyaretçi sayında ciddi düşüşler gözlemleyebilirsin.

Mobil Uyumlu Web Sitelerinin SEO Açısından Önemi

Google, mobil uyumlu olmayan bazı web sitesi yöneticilerine birkaç aydır e-mail aracılığıyla bilgilendirmeler gönderiyordu;çünkü Google Adsense’nin son gelen mailindeki  bilgilendirmeye göre 21 Nisan ‘dan sonra,mobil uyumlu web sitesi sahipleri Google arama sonuçlarında daha iyi sıralara çıkacak ve daha çok ziyaretçi artışı yaşayacak.Bu nedenle markanızın geleceği açısından web siteniz hala mobil uyumlu değilse hemen mobil uyumlu hale getirmeniz gerekiyor.

Günümüzde mobil cihazların kullanım oranları her geçen gün biraz daha fazla artıyor.İnsanlar evlerinde,işyerlerinde ve dışarıda akıllı telefonları üzerinden internete giriyor.

Super Monitoring 2013 verilerine göre,dünya nüfusunun % 56’sı akıllı telefon kullanıyor ve mobil kullananların %50’si internete mobil cihazları üzerinden girmeyi tercih ediyor.

Yine IDC Research Report’un verilerine göre,akıllı telefon kullanıcılarının %51’i web sitelerine telefonları üzerinden erişirken,BTK 2014 3.çeyrek verileri,Türkiye’de cepten 50 MB ve üzeri internet kullanan abonelerin oranının %60’ı geçtiğini ortaya koyuyor.

Mobil cihazlar üzerinden internet kullanım oranlarına dair çarpıcı veriler incelendiğinde ve akıllı telefonların masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan daha küçük ekranlara sahip olduğu düşünüldüğünde,mobil cihazların kullanıcılara,aradıkları bilginin ekran boyutlarına uygun olarak sunulmasının zorunluluğu ortaya çıkıyor.Dünya genelinde,mobil cihazların ve mobil cihazların üzerinden internete girme sıklığının yaygınlığını dikkate alan Google,bu nedenle yarından itibaren büyük bir değişikliğe gidiyor ve Google Mobile Uyumluluk Güncellemesini devreye sokuyor.

Mobil Uyumluluk Nedir?

Google mobil uyumluluk güncellemesinin devreye girmesi ile mobil uyumluluk bir sıralama kriteri haline geliyor.Mobil uyumluluğun bir sıralama kriteri haline gelmesi,Google’ın arama sonuçlarında sıralama algoritmasında mobil üzerinden yapılan aramalar için mobil uyumlu web sitelerine öncelik vermesini ifade ediyor.Google,belirlediği ölçütlere uyan mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında ” mobil uyumlu” etiketi ile göstermeye başlıyor.Böylece,site sahibi olarak siz de kullanıcılarınıza sitenizin mobilden de rahatça girebilecekleri bir platform olduğu haberini arama sonucu sayfasından vermiş oluyorsunuz.

Mobil Uyumluluk Testi Aracı

Girdiğiniz URL’yi analiz edip,sayfalarınızın mobil uyumlu tasarıma sahip olup olmadığını sorguluyor.Sayfanızdaki hataları Google Webmaster Yönetici Aracı ile öğrenebilmenizi sağlıyor.

Analizi web yönetici aracı ile yapabilmeniz için oturum açmanız,sitenizin kontrol paneline girmeniz ve “arama trafiği mobil kullanılabilirlik” kısmından sitenizi etkileyen mobil kullanılabilirlik sorunlarına neden olan hatalı sayfaları düzeltmeniz gerekiyor.

Mobil Uyumluluk Nasıl Test Edilir?

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını http://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/ adresine web sitenizi girerek test edebiliyorsunuz;eğer siteniz mobil uyumlu ise,ekranda “Mükemmel!Bu sayfa mobil uyumlu.”yazısı gözüküyor.

Google, mobile uyumluluk güncellemesi ile kullanıcılarına akıllı telefonlarını ve tabletlerini kullanarak daha iyi bir web deneyimi yaşatmayı hedefliyor.Bu güncelleme ile web sitesi cihaza göre şekil alıyor.Sadece mobil uyumluluk değil,aynı zamanda web sitelerinin hızı,mobil performansı ve fonksiyonelliği de artarak şirketlerin web sitelerinden maksimum fayda elde etmeleri sağlanıyor.

Google mobil uyumluluk güncellemesini göz ardı eden markalar,sitelerindeki uyumsuzluk nedeniyle ziyaretçi sayılarında büyük oranda düşüş yaşayabilir ve sıralamalarda alt sıralara düşerek,arama sonuçlarında arka sayfalara gerileyebilirler.Bu nedenle şirketlerin bir an önce web sitelerini mobil uyumlu hale getirerek mobil yatırımlarını iyi ölçeklendirmesi ve önceliklendirmesi gerekiyor.