Google Reklam Vermek

Google reklam vermek isteyen kullanıcılara diğer reklam mecralarına nazaran daha fazla olanak sağlamaktadır. Marka bilinirliğinizi arttırmak için veya daha fazla müşteri kazanabilmek için bir billboard reklamı verdiğinizi düşünelim. Her gün önünden onlarca insan geçer ama kaç kişinin ilgisini çektiğinizi saymak mümkün değildir. Eğer çok yaratıcı bir reklam yapmadıysanız hergün 100lerce reklama maruz kalan potansiyel müşterileriniz belki de hiç farketmeyecek reklamlarınızı ve sizin bunu testpit etme imkanınız olamayacaktır.

Gazeteye reklam çalışması yaptığınızı varsayalım, yerel bir gazete ile anlaştınız ve 2 gün için bir sayfada reklamlarınızın yayınlanması için 1000TL tutarında bir ücret ödediniz. Gazeteler satıldı ancak yine kaç kişi reklamınızı gördü ilgisini çekti mi maalesef yine sayamıyorsunuz.

Google reklam vermek isteyen firma sahiplerine bu konuda matamatiksel bir kolaylık sağlayarak reklamlarını iyileştirmesi için olanak veriyor. Google AdWords çalışması yaptığınız zaman, eğer görüntülü reklam ağında bir çalışma yapıyorsanız, yani ilgili web sitelerinde banner diye adlandırdığımız görsel reklamınızı yayınlıyorsanız reklamlarınız hangi web sitelerinde kaç defa yayınlanmış ve kaç kişi reklamdan etkilenerek web sitenize giriş sağlamış sayabiliyorsunuz. Web sitenize giriş yapan kaç kişi iletişim sayfanızı ziyaret ederek sizinle ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmış bu istatistiğe dahi ulaşabiliyorsunuz.

Peki bu istatistikler ne işinize yarayacak?

Eğer reklamlarınızın kaç defa görüntülendiğini ve kaç kişinin reklamlarınızı tıkladığını sayabiliyorsanız Google reklamının beklentinizi karşılayıp karşılamadığını ölçümleyebilirsiniz. Oranlar beklentinizin altındaysa görselinizi değiştirebilirsiniz. Alternatif bir bannerla reklamınızı iyileştirebilirsiniz.

Şöyle düşünün billboard reklamınız var daha önce de söylediğimiz gibi önünden geçen kaç kişinin ilgisini çektiğini sayabileceğiniz bir ortam yok, kaç kişi billboarddaki telefon numarasını bir yere not etti mesela?

İnternet çağında en maliyetsiz ve geri dönüşü en yüksek reklam çalışması tartışmasız Google Adwords çalışmasıdır. Erkek ayakkabısı satıyorsanız reklamlarınızı çocuk kıyafeti almayı düşünen sizin müşteriniz olmayacak kişilere gereksiz yere reklamlarınızı göstermez. Reklamlarınız ilgili kitleye gösterildiği için satışlarınız diğer reklam mecralarında yaptığınız satışlara nazaran daha fazla artar.

Google reklam vermek isteyen kullanıcılara sunduğu verileri ayrıntılı analiz etmelerini öneriyor. Rakamları doğru yorumladığınız zaman reklamdan gelecek verimi kolaylıkla artırırsınız.