İnternet reklamında Yeni Teknolojiler, Retargeting

Zenginleştirilmiş Medya(Rich Medya)Uygulamaları

Online reklam pazarı da gelişen teknoloji ile birlikte daha fazla özelliği ve fonksiyonu bir arada barındıran stratejiler kazanarak reklamverenlerine sunduğu fırsatlarını artırmaya başladı.Bir zamanların internet reklamlarında sıklıkla karşılaştığımız klasik ve kendini tekrarlayan bannerların yerini zenginleştirilmiş görseller,hareketli ve ilgi çekici tasarımlar aldı.

Günümüz online reklam kampanyalarında kullanılan yüksek kaliteli ses,video,zenginleştirilmiş ve hareketli görseller “Rich Media”,Türkçe adıyla “Zenginleştirilmiş Medya” olarak tanımlanıyor.

Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları arasında son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz ve ülkemizde hızla yaygınlaşan “retargeting teknolojisi” internet reklamcılığında  siteden ayrılan potansiyel müşterileri yeniden siteye çekebilmek için kullanılan bir pazarlama stratejisi olarak öne çıkıyor.Yeniden hedefleme olarak da tanımlanan retargeting teknolojisi markaların internet sitelerine gelip sunulan ürün veya hizmeti almadan siteden ayrılan kullanıcılara farklı kanallar aracılığıyla sitenin tekrar hatırlatılmasını ve potansiyel müşterilerle marka arasında güçlü bir bağ kurulmasını amaçlıyor.

Yapılan araştırma sonuçları incelendiğinde siteyi ilk kez ziyaret eden kullanıcıların yüzde 2’lik bir kısmının ilk seferde etkileşim oluşturduklarını ortaya koyuyor.Bu nedenle yeniden hedefleme teknolojisi,markaların potansiyel müşterilerine tekrar ulaşmalarını sağlayarak reklamverenlerin geri dönüşüm ile kazançlarını artırmalarını sağlıyor.

Retargeting teknolojisi bilinçli kullanılmalı

Google reklam stratejilerini  bilinçli bir şekilde kullanmanız marka imajınızı hedef kitlenizin nezdinde doğru bir şekilde yönetebilmenizi sağlar.Yeniden hedefleme modeli de diğer Google reklam stratejilerinde olduğu gibi bilinçli bir şekilde kullanıldığı zaman doğru sonuçlar verecek ve marka algınıza ve Google reklam yatırımlarınıza katkı sağlayacaktır.

Retargeting teknolojisi içerdiği birçok fırsata rağmen yanlış kullanıldığında  olumsuz bir marka algısı yaratabilir.Özellikle satış yapabilmek için kullanıcıların karşısına her platformda çıkan markalar,potansiyel müşterilerine rahatsız edici gelmeye başlayabilir.

İnternet kullanıcıları markaların web sitelerini her zaman ürünlerini veya hizmetlerini satın almak için gezmeyebilirler.Bu durumda yeniden hedefleme kullanıcıların karşısına farklı platformlarda çıkarak reklamveren ve internet kullanıcıları açısından gereksiz bir faaliyete dönüşebilir,kullanıcının sürekli olarak markanın reklamı ile karşılaşması markaya olan güvenini ve ilgisini kaybetmesine neden olabilir.

Sistemsiz ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan her reklam kanalı gibi retargeting modeli de doğru kullanılmadığında ürünü veya hizmeti almış olan müşterilerin karşısına tekrar tekrar çıkarak bıkkınlık yaratabilir.

Sıklık Sınırı Uygulaması(Frequency Capping)

Zenginleştirilmiş medya uygulamaları doğru yönetilmediği takdirde kullanıcıların farklı sitelerde sürekli olarak aynı Rich Media uygulamalarına maruz kalmalarına ve rahatsız olmalarına neden olabilir.

Rich Medya uygulamalarını profesyonel bir şekilde yürüten reklam ajansları reklamverenlerini online reklam dünyasının sayısız avantajlarıyla tanıştırır.

Rich Medya uygulamalarında olumsuzluk yaşanmaması için hayata geçirilen “Frequency Capping” Türkçe adıyla “Sıklık Sınırı” yöntemi yeniden hedefleme teknolojisini sistemli ve etkin bir şekilde yönetebilmeniz için geliştirilmiştir.Gösterim sınırı oluşturarak bir kullanıcının kaç farklı sitede gezerse gezsin bir reklamı ancak belirli sayıda görebilmesini sağlayan sıklık sınırı yöntemi gereksiz maliyetlerin ve olumsuz marka algısına neden olan sorunların önüne geçerek retargeting teknolojisinden daha çok kazanç sağlamanızı ve Google reklamlarla satışlarınızı artırmanızı kolaylaştırmıştır.

Zenginleştirilmiş medya uygulamaları marka sadakati ve algısı yaratırken aynı zamanda şirket kazançlarını da artıran son derece başarılı bir yöntem olsa da emin ellere teslim edilmediğinde ve profesyonel bir şekilde uygulanmadığında şirketinizin  olumsuz bir marka imajı inşa etmesine neden olabilir.Siz de Google reklam stratejilerinin avantajlarından faydalanmak ve zenginleştirilmiş medya uygulamalarından beklediğiniz sonuçları elde etmek için reklamlarınızı Reklam Kalemi’ne verebilir ve bizimle iletişime geçerek Google reklam dünyasının sayısız ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.